Με ενδιαφέρουσες εισηγήσεις καθηγητών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων του εξωτερικού για την Κοινωνία των Πολιτών και την ανακοίνωση της έναρξης του Γ’ κύκλου μαθημάτων, ολοκληρώθηκε η ημερίδα με θέμα: Δημοσιογραφία και Κοινωνία των πολιτών συνυφασμένες με τον Πολιτισμό και το Πολιτιστικό Προϊόν, που διοργανώθηκε από το Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Κωστής Παλαμάς», στις 16 Απριλίου στην ΕΣΗΕΜ-Θ.

Ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαίδευσης Δημοσιογράφων και Καθηγητής του Windesheim University of Applied Sciences (Ολλανδία), Nico Drok, προσκεκλημένος στη ημερίδα τόνισε τη σημασία της σύγχρονης εκπαίδευσης των Δημοσιογράφων, ενώ η Λέκτορας και Διεθνής Συντονίστρια Εκπαίδευσης στη Δημοσιογραφία στο Artesis Plantijn University College (Βέλγιο) και μέλος του ΔΣ της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαίδευσης Δημοσιογράφων, Nadia Vissers, εστίασε στη δημοσιογραφία των πολιτών, με παράδειγμα το διεθνές πρόγραμμα “Europeonair” (σχετική ιστοσελίδα: http://www.europeonair.com/). H εισήγηση του Αναπληρωτή Καθηγητή και Πρόεδρου του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, Γρηγόρη Πασχαλίδη, έδωσε έμφαση στο πεδίο της πολιτιστικής δημοσιογραφίας και στη συσχέτισή της με την αστική κουλτούρα. Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση του προγράμματος «Κωστής Παλαμάς» και των στόχων του, από τον συντονιστή του εκπαιδευτικού κύκλου Θεσσαλονίκης, Στάθη Σιδηρόπουλο, ο οποίος ανακοίνωσε την έναρξη του Γ’ εκπαιδευτικού κύκλου στις αρχές Μαΐου. Τα μαθήματα του Δ’ εκπαιδευτικού κύκλου προγραμματίζεται να ξεκινήσουν στο τέλος του Αυγούστου. Μετά το τέλος των εισηγήσεων, δόθηκαν οι βεβαιώσεις συμμετοχής των συμμετεχόντων του Α’ εκπαιδευτικού κύκλου ενώ ο Β’ εκπαιδευτικός κύκλος είναι σε εξέλιξη.